ליווי משפטי עבור קניית קרקע לבניה

בשעה טובה, הגעתם לרגע שבו אתם מסוגלים מבחינה כלכלית ומתכוונים ברצינות לבנות את ביתכם הפרטי ולהגשים חלום. אם כן, לפניכם דרך ארוכה ומרתקת שאליה כדאי להיכנס בסבלנות ובאורח רוח, החל בשלב קניית קרקע לבניה ועד לתהליך המורכב של הקמת המבנה עצמו. לאור ניסיון רב שנים בליווי לקוחות פרטיים אשר רכשו קרקע לבניה עצמית אנו ממליצים בחום להסתייע בשירותי עורך דין מקרקעין כבר בעת הזו.

 

מדוע חשוב להסתייע בעורך דין?

רכישת מגרש לבנייה עצמית יכולה להיעשות דרך מכרז של מנהל מקרקעי ישראל, על ידי הצטרפות להרחבות ביישובים ומושבים, ולעיתים גם מגורם פרטי. בכל מקרה, ישנה חשיבות רבה להסתייעות בשירותי משרד עורכי דין המתמחה בתחום, וזאת ממספר סיבות:

  • הזכויות וההתחייבויות שלכם – רכישת קרקע לבנייה כרוכה בחתימה על הסכם בעל סעיפים רבים אשר לכל אחד מהם עשויה להיות השפעה מהותית על זכויותיכם וחובותיכם בעתיד. כל למשל, הסכמי חכירה מול מנהל מקרקעי ישראל עשויים לכלול התחייבות להשלמת הבנייה בתוך פרק זמן מסוים, שלאחריו יוכל המנהל לכאורה לקבל בחזרה את הקרקע ולהעבירה לרשות אחרים. לחילופין, ייתכן ויוטלו סנקציות כספיות במקרה של אי עמידה בהסכמים, וכמובן שגם חשוב להבין את משמעותה של החכירה ואת פרק הזמן שלה.

  • מעמדה של הקרקע – חשוב מאוד לבצע בדיקות מקדימות הנוגעות בין היתר למעמדה המשפטי של הקרקע, כגון דרך רישומה, שעבודים או עיקולים, הערת אזהרה, הזכויות הניתנות לבנייה עליה והגבלות כלשהן, וכל צד שלישי העשוי להיות מעורב וליהנות מזכויות על הקרקע.  

  • תשלומים ומיסים – יש להבין באופן מעמיק את משמעות התשלום על הקרקע. כך למשל, האם מקורו בשמאות מטעם המנהל או גורם אחר, האם ניתן ורצוי להגיש שמאות נגדית, והאם קיימים הנחות או פטורים כלשהם. יש לקחת בחשבון גם תשלומים נוספים המצוינים (או שאינם מצוינים) בהסכם המקורי, כגון היטלי השבחה ופיתוח, תשלום היוון וכדומה. היבט חשוב נוסף קשור למס הרכישה על הקרקע ותכנון המס בבניית הבית כולו עם הפנים לעתיד, כמו גם מימון הפרויקט על ידי נטילת משכנתא תוך הבנת המורכבות המיוחדת של משכנתא בבניה עצמית לעומת קניית דירה.

 

עבור נושאים אלו ועוד רבים אחרים אנו ממליצים בחום להסתייע בשירותי עורך דין בעל מומחיות ברכישת מגרש בנייה עצמית. לקבלת מידע נוסף בנושא ולקביעת פגישה עימנו התקשרו לטלפון 04-8526162.