רכישת מגרש לבניה צמודת קרקע

משרדנו מלווה לקוחות, רוכשים פרטיים הרוכשים קרקע לבניית בית מגורים צמוד קרקע למגוריהם האישי. קוטג' פרטי בבניה עצמית.

הליווי המשפטי בסוג כזה של עסקה ורוכשים, נחלק מהבחינה המקצועית לשני אספקטים עיקריים:

1. האספקט הקנייני והרישומי.

2. האספקט התכנוני.

האספקט הקנייני והרישומי עוסק בזכויות המוכר בנכס, במגרש, אופן או מצב רישומו, האם הזכויות בו רשומות בלשכת רישום המקרקעין או במינהל מקרקעי ישראל או בגוף משכן כלשהו.

האספקט הזה כולל גם את נושא ייחוד וסיום הזכויות במגרש. האם הוא חלק מחלקה גדולה או מספר חלקות, ואם כן, האם הוא חלק מהסכם שיתוף וחלוקה, ועוד. האם נערכת או עומדת להיערך תוכנית חלוקה (פרצלציה) מי אמון עליה, האם קיימות הפקעות או מתוכננות כאלו וכד'.

האספקט הקנייני והרישומי ישפיע קרוב לודאי על אפשרויות המימון של רכישת המגרש והבניה. בנקים למשכנתאות עלולים לסרב לממן רכישה או בניה של מגרש שהתנאים הרישומיים אינם מניחים את דעתם.

האספקט השני, כאמור, הנו האספקט התכנוני.

פעמים, לאחר ששוחחנו עם לקוח שביקש לרכוש מגרש, התברר כי את בית המגורים שהוא ביקש לבנות לעצמו על המגרש כלל לא ניתן, לנוכח ההוראות התכנוניות החלות על הקרקע.

זו הסיבה שאנו ממליצים לרוכש מגרש, לשכור שירותים של אדריכל כבר מהשלבים המוקדמים של בדיקת המגרש ולערוך את כל הבדיקות התכנוניות באמצעות אדריכל טרם הרכישה.

לסיכום, וכחומר למחשבה, אנו ממליצים לשכור בעלי מקצוע בתחום התכנוני על מנת לבדוק מה ניתן לבנות על הקרקע והאם זה תואם את ציפיותיכם, וזאת כחלק מהבדיקות המקדמיות. את הבדיקות הקנייניות והמשפטיות יש להותיר בידי עורכי הדין.

האמור במדור "חומר למחשבה" אינו מהווה יעוץ משפטי ואינו בא להחליף אותו. כשמו כן הוא. חומר למחשבה.


מאמרים נבחרים
מאמרים אחרונים
ארכיון
תגיות